Olejowanie włosów – wszystko co musisz wiedzieć
Olejowanie włosów, rytuał od wieków znany i praktykowany przez kobiety orientu, w ostatnich latach i u nas zyskuje coraz bardziej na popularności. Stał się głównym tematem włosomaniaczek, a i osoby mniej zaangażowane w tej dziedzinie, w trosce o swoje włosy coraz częściej sięgają po oleje naturalne. Nic w tym dziwnego. Dzięki olejowaniu włosy nie tylko wyglądają piękniej, ale również znacząco zyskują na zdrowiu i kondycji. Cenne składniki zawarte w olejach naturalnych, takie jak NKKT, witaminy, fitosterole, sprawiają iż włosy odzyskują swój prawdziwy urok i niesamowity blask. Stają się doskonale nawilżone, odżywione, zregenerowane, uelastycznione, sprężyste, a dodatkowo bardziej odporne na zniszczenia oraz uszkodzenia mechaniczne.
Podczas olejowania wszystkie odżywcze składniki znajdujące się w olejach wnikają w głąb włosa i cebulek, dzięki czemu skutecznie regulują proces przetłuszczania, wzmacniają i odżywiają włosy. Łagodzą podrażnienia skóry głowy oraz zapobiegają powstawaniu stanów zapalnych. Olejowanie pomaga wydobyć piękny skręt loków na włosach kręconych, ułatwia rozczesywanie, zapobiega wypadaniu, przyczynia się do przedłużenia trwałości koloru włosów farbowanych, a także zapobiega ich matowieniu, co więcej, pomaga w walce z łupieżem! Same zalety – prawda? Na czym tak naprawdę polega olejowanie, dla kogo jest odpowiednie oraz jakich olejów warto używać?
Olejowanie, tak naprawdę, przeznaczone jest dla każdego typu włosów, a w szczególności polecane posiadaczkom włosów suchych, łamliwych, osłabionych i zniszczonych. Polega na nakładaniu oleju na całe włosy, od nasady aż po same końce, choć, w zależności od typu i potrzeb, zarówno włosów jak i skóry głowy, czynność tę można dowolnie modyfikować. To samo dotyczy sposobu nakładania oleju – na sucho bądź na mokro, na całą długość, czy tylko od połowy, a może jedynie na cebulki i końcówki? Dobór konkretnej metody jest kwestią indywidualna, jednak aby odkryć dla siebie tę właściwą – warto wypróbować każdej i pozostać przy najbardziej odpowiedniej. Zasada jest jedna – olejowanie ma służyć naszym włosom, a nie sprawiać niedogodności.
Przed olejowaniem należy dokładnie umyć włosy szamponem, aby oczyścić je z silikonów, parafiny oraz innych szkodliwych substancji znajdujących się w produktach do włosów. Następnie nakładamy olej, delikatnie masując przy tym skórę głowy. Dzięki kilkuminutowemu masażowi olej lepiej się wchłonie, a jednocześnie pobudzimy krążenie, i poprawimy samopoczucie niwelując napięcie. Olej, przed nałożeniem na włosy i skórę głowy, warto delikatnie podgrzać w kąpieli wodnej, dzięki temu poprawimy sposób aplikacji, jak również przyśpieszymy wnikanie substancji odżywczych. A przy okazji zaoferujemy sobie trochę przyjemności – masaż ciepłym olejem jest naprawdę relaksujący!
Po przeprowadzeniu masażu i dokładnym rozprowadzeniu oleju, owijamy głowę folią, a następnie ręcznikiem – pozostawiamy na co najmniej godzinę. Jeśli czas nie goni, można zostawić olej na kilka godzin, a nawet na całą noc. Warto jednak pamiętać, że czas trzymania oleju, jak również nakładana ilość, w znaczącym stopniu zależy od typu włosów oraz ich obecnej kondycji czy stopnia zniszczenia – dużo, nie znaczy lepiej. Olej spłukujemy ciepłą wodą, a następnie dokładnie myjemy używając delikatnego, naturalnego szamponu. Po umyciu włosów należy zastosować mocno odżywiającą i nawilżającą maskę do włosów. Warto zwrócić uwagę na to, aby podczas kuracji olejami unikać kosmetyków zawierających silikony, blokują one wnikanie oleju w głąb włosa, uniemożliwiając tym samym osiągnięcie zamierzonego celu.
Jeśli chodzi o wybór oleju, to mamy spore pole do popisu! Najlepsze są oleje nierafinowane, zimnotłoczone ponieważ wyznaczają się wysokim stężeniem substancji odżywczych – nie tylko upiększają, ale też odżywiają, regenerują i pielęgnują włosy. Pamiętajmy o tym, że rodzaj oleju musimy dostosować do indywidualnych potrzeb, na które składają się typ włosów, ich kondycja, porowatość, jak również konkretny problem: wypadanie, nadmierne przetłuszczanie, wrażliwość skóry głowy… Nie każdy olej będzie służył naszym włosom, warto przetestować kilka różnych i wybrać najlepszy. Można też tworzyć mieszanki składające się z kilku naturalnych olejów bądź wybrać już gotowe propozycje. W tym miejscu polecamy szczególnie odżywkę Hasna, maskę do olejowania włosów 7 olejów i maskę do skóry głowy.
Największą popularnością cieszą się oleje kokosowy, słonecznikowy, oliwa z oliwek, olej arganowy, jojoba, rycynowy, olej z pestek winogron i słodkich migdałów. Ale warto też sięgać po te mniej powszechne, takie jak olej z konopi, ogórecznika, sezamowy bądź z czarnuszki, nie zapominając o lnianym, oleju z wiesiołka, tamanu, makadamia, awokado czy pachnotki zwyczajnej.
Każdy naturalny olej ma moc, wystarczy ją tylko dla siebie odkryć!
Kurację olejowania włosów zazwyczaj się stosuje 1-2 razy w tygodniu, ale oczywiście można częściej, jeśli włosy tego wymagają. Sekret idealnego zabiegu polega na obserwacji i umiarze, warto wiedzieć, że przeolejowanie zapewni skutek odwrotny do zamierzonego. To samo dotyczy czasu trwania całej kuracji – u niektórych efekty można zaobserwować już w pierwszych tygodniach, z kolei inni muszą czekać na nie nawet miesiąc. Jedno jest pewne – systematyczność w olejowaniu oraz przestrzeganie właściwej pielęgnacji w czasie jego trwania z pewnością przyniosą upragnione efekty. Włosy staną się sprężyste, mocniejsze i zdrowsze, będą odporne na uszkodzenia, przesuszenia oraz rozdwajanie się. Zachwycą swoim pięknem, elastycznością i niesamowitym, naturalnym blaskiem!
Zostaw odpowiedź